Područje poslovne izvrsnosti BEAR

bear baner

BEAR predstavlja skraćenicu (akronim) od engleskih riječi Business Excellence Area. Područje poslovne izvrsnosti ujedno označava i namjere lokalnih vlasti Teslića, Tešnja i Žepča u vezi razvoja ovog područja. U pitanju je mikro-regija sa izuzetno dinamičnim privatnim sektorom. S druge strane, u pitanju su i tri lokalne samouprave sa snažnom motivacijom da se mobilizira daljnji ekonomski progres. Ove tri zajednice žele razvijati poslovnu sofisticiranost na svom području, te potaknuti i privatni sektor da još više djeluje u skladu sa BEAR odrednicom.

Investitori, bilo da dolaze unutar ili izvan granica BEAR područja, mogu računati na ključne konkurentne i komparativne prednosti koje tri lokalne zajednice nude: maksimalni interes načelnika i njihovih stručnih timova da se pruži podrška investitorima; izuzetno povoljan geo-prometni položaj; povoljne troškove poslovanja, poticaje za investitore i mogućnost umrežavanja i saradnje sa postojećim firmama; konkurentnu i stručnu radnu snagu sa snažnom motivacijom.
BEAR područje obiluje i izvrsnim uslovima za život i napredovanje. Prema riječima dosadašnjih posjetioca, sa svojim zelenim brdima, šumama, rijekama i te turističko-kulturnim i religijskim mjestima za posjetiti, Teslić, Tešanj i Žepče jednostavno izgledaju „kao mjesta iz bajke“.
Vaš partner u Jugoistočnoj Europi je slogan kojim su se vodili predstavnici tri lokalne zajednice. Duga industrijska kultura u sprezi sa odomaćenom poslovnom etikom sadržana je u ovoj poruci odaslanoj na sve značajne adrese u poslovnom svijetu.

Zajednički sporazum o međuopštinskoj saradnji

Teslić, Tešanj i Žepče zajednički provode sporazum o međuopćinskoj saradnji koji je potpisan 17.09.2012. godine.
Za razliku od uobičajenih projekata međuopćinske saradnje koji su u vezi fizičke infrastrukture i svakodnevnih pitanja, ovaj projekat ima za cilj promociju povoljnog poslovnog ambijenta i privrednih potencijala, te jačanje kapaciteta i konkurentnosti područja BEAR. U pitanju su tri susjedne lokalne zajednice iz dva različita entiteta u BiH, u kojima žive tri različita većinska konstitutivna naroda BiH, i u kojima poziciju u lokalnoj samoupravi čine tri različite političke opcije. Stoga ovaj projekat Teslića, Tešnja i Žepča predstavlja jedinstveni primjer međuopćinske saradnje na području Jugoistočne Evrope.