Poljoprivreda

Poljoprivredno zemljište

sljivaPrema podacima Republičke geodetske uprave na području opštine Teslić se poljoprivredno zemljište prostire na 29.182 ha (34,5 % ukupne površine). Dominira zemljište u privatnoj svojini-25.958 ha ili 88,9 %, dok je u državnom vlasništvu samo 3.224 ha ili 11,1 %. Prema istom izvoru, po strukturi dominiraju oranice sa 68,4% (19.947 ha), a slijede pašnjaci (5324 ha), livade (2517 ha) i voćnjaci (1395 ha). Većina poljoprivrednog zemljišta se nalazi u ruralnom dijelu, a u urbanom području je pod poljoprivrednim zemljištem ukupno 2.915 ha, ili oko 10% ukupnog poljoprivrednog zemljišta. Interesantno je da se većina zemljišta najviših bonitetnih klasa nalazi na urbanom području u dolinama Male i Velike Usore.
Dominantne proizvodnje su proizvodnja mlijeka oko 5000 muznih krava, ovčarstvo u proizvodnji ovčijeg sira i jagnjećeg mesa, svinjogojstvo proizvodnja mesa za potrebe lokalnog stanovništva i tržište, voćarstvo  sa površinama u intenzivnoj proizvodnji jabuka 15 ha, šljiva 24 ha, malina 32 ha i lijeska 18 ha, te poslednjih godina i proizvodnja povrća u zaštićenom prostoru i proizvodnja biološki ispravnog povrća te proizvodnja meda i ljekobilja.

Ukupno registrovanih poljoprivrednih gazdinstava na području opštine Teslićje oko 636 od kojih komrecijalnih 207 nekomercijalnih 427 gazdinstava.
Upravcu povećanja konkurentnosti poljoptivredne proizvodnje a u cilju racionalnog korišćenja raspoloživih resursa i sticanja dohotka na vlastitom imanju, preduzimaju se mjere:

• povećanje nivoa investicija u poljoprivrednu proizvodnju na individualnim poljoprivrednim gazdinstvima i davanje podsticaja tekućoj proizvodnji u određenim vrstama proizvodnje,
  • podrška preradi i marketingu poljoprivrednih proizvoda i njihovih prerađevina,
  • podrška organizacijama koje okupljaju poljoprivrednike (zadruge i udruženja),
  • iznalaženje povoljnijih izvora finansiranja poljoprivrede.

Naročita pažnja a kroz institucionalnu podršku se posvećuje edukaciji poljoprivrednih proizvođača o intezivnoj poljoprivrednoj proizvodnji i racionalnom korišćenju resursa i očuvanju životne sredine.

Eco Food Tura - Analiza stanja i mogućnosti razvoja ekološke proizvodnje sa posebnim osvrtom na MAP sektor uključujući akcijski plan